Ar reikia vaiką ruošti mokyklai ir kaip tai daryti tinkamai?

Interviu portalui karjerairsveikata.lt

Neretai ruošdami vaiką į pirmąją klasę labiau už savo atžalą nerimauja tėvai. Ir tai nenuostabu – juk jie turi mokyklos patirtį ir žino, kad ne viskas ir ne visuomet gali klostytis sklandžiai. Kaip paruoši vaiką mokyklai? Ar apskritai reikia jį tam ruošti ir kaip tai padaryti tinkamai?

Kalbamės su vaikų ir šeimos psichologe Alma Želviene.

Dažniausiai visi būsimieji pirmokėliai yra lankę darželį, t.y. yra susipažinę su kolektyviniu gyvenimu. Kodėl tuomet mokykla gali sukelti problemų? Kokios jų dažniausios?

Mokykla daug kuo skiriasi nuo darželio. Tiek didelis mokyklos pastatas, tiek tvarka, taisyklės, reikalavimai – viskas pirmokėliui kitaip. Kiti, nauji jį supantys žmonės, o ir daug naujų klasės draugų, su kuriais reikia išmokti sutarti. Daug pareigų ir reikalavimų. Sunkumų gali kilti, jei vaikas stipriai išgyvena nerimą ir nenori eiti į mokyklą, reiktų pasiaiškinti, kas jam sukelia šiuos jausmus. Taip pat vaikai mokosi atrasti savo vietą naujame kolektyve – tai vieniems sekasi lengviau, kitiems sunkiau.

Nemažai tėvelių, norėdami, kad jų vaikelis neatsiliktų nuo kitų bendraklasių, labai stengiasi išmokyti vaiką skaityti, skaičiuoti ir t.t. Ar to reikia? Galbūt jie taip padaro meškos paslaugą, nes vaikas ateina į pirmą klasę viską žinodamas ir jam mokykloje būna nuobodu?

Vieno atsakymo nėra, nes kiekvienas vaikas yra labai skirtingas. Vienas atėjęs ir mokėdamas skaityti nuobodžiaus ir prastai jausis, kitas gali džiaugtis galėdamas užduotis atlikti greičiau. Svarbu, kaip reaguoja mokytoja, kaip diferencijuoja užduotis skirtingų gabumų vaikams.

Ką turėtų žinoti ir mokėti vaikas prieš pradėdamas lankyti mokyklą? Kai kurie tėveliai į pirmą klasę atveda šešiamečius vaikus. Kas parodo, kad jis yra pasiruošęs ir subrendęs būti pirmoku?

Paprastai vertinant vaiko brandumą mokyklai yra tikrinamas vaiko loginis mąstymas, gebėjimas skirti ir įvardinti garsus, žodyno platumas, vaiko smulkioji motorika – gebėjimas piešti, kopijuoti. Būtent išvardinti dalykai svarbūs kalbant apie šešiamečius. O specialių gebėjimų einant į mokyklą nereikia – sulaukęs septynerių ir atkeliavęs į pirmąją klasę vaikas išmoksta tai, ko nemokėjo.

Kokių psichologinių problemų iškyla pirmokams? Kaip jiems padėti sutarti su bendraklasiais? Ką daryti, jei, vos pradėjęs lankyti mokyklą, vaikas atsisako į ją eiti?

Vaikai mokykloje mokosi ne tik naujų mokomųjų dalykų, bet ir bendrauti. Nereiktų į kiekvieną nesėkmę, sunkumą, konfliktą reaguoti itin jautriai, geriau su vaiku pasikalbėti ir aptarti, kad būna įvairiausių situacijų, padiskutuoti, ką vaikas kitą kartą gali daryti kitaip.

Jei vaikas į mokyklą eiti nenorin, jūs turite parodyti savo tvirtumą kaip tėvai ir į mokyklą vaiką nuvesti. Jei vaikas ima skųstis pilvo, galvos skausmais, pykinimu ir tai kartojasi nuolat tik prieš einant į mokyklą, tai rodo stiprų vaiko nerimą. Tuomet apsilankykite su vaiku pas psichologą ir gausite visas rekomendacijas, kaip elgtis toliau.

Kaip tinkamai vaikui pasakoti apie mokyklą, kokias klaidas tėveliai dažniausiai daro tokių pokalbių metu?

Vaikui nereikia meluoti ir žadėti dalykų, kurie visai nebūtinai nutiks. Tėveliai labai stengiasi sukurti kuo geresnį mokyklos vaizdinį, tačiau kartais tai yra klaidinga. Jei tėveliai vaikui būna pasakoję, kad mokykloje viskas bus gerai, puikiai seksis, vaikas susiras daug naujų draugų, turės šaunią ir gerą mokytoją, o vaikui įžengus į mokyklą taip neatrodo: nei draugauti labai kas siūlosi, nei mokytoja miela, o užduotys sunkios, vaikas ima manyti, kad jam kažkas negerai, nes tėvų žodžiai skatino visai kitas viltis. Pasakodami apie mokyklą kalbėkite tiesą – kad pamokos prasidės 8 valandą, kad bus pertraukos, bus naujų vaikų, gali būti, kad jis su kažkuo susidraugaus, gali būti, kad kartais bus sunku, bet sunkumus įveikti gali padėti mokytoja, tėvai ir kiti specialistai.

Ką galėtų padaryti tėveliai, kad prisitaikymas mokykloje būtų neskausmingas, sklandus ir sėkmingas?

Domėtis vaiku ir bendradarbiauti su mokytoja, mokykla. Jei tiek tėveliams, tiek mokyklai svarbu, kad vaikas jaustųsi kuo geriau, sprendimą visada galima rasti.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *